Brdská vrchovina leží ve středních Čechách. S několika vrcholy nad 800 m patří včetně Hřebenů a Příbramské pahorkatiny pod souhrnný název Brdy.
Střední Brdy se začaly turisticky zpřístupňovat až od roku 2007. Teprve v roce 2016 zanikl vojenský újezd Brdy a vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy. Ve velké části Brd probíhala pyrotechnická asanace, přesto do některých míst dopadové plochy, těžko přístupné pro vyčištění od nevybuchlé munice, je vstup trvale zakázán.
Lesy jsou protkány sítí asfaltových cest. Při plánování trasy je tedy vhodné na to myslet a správně zvolit, kde z nich odbočit na lesní cestu nebo louku.
Co se týče vody, je zde pár studánek s pitnou vodou. Případně pak několik potůčků tekoucích z rašelinišť, kde je ale vhodné vodu přefiltrovat. V létě se příliš nevykoupeme, většina vodních nádrží zde slouží jako zdroj pitné vody a platí v nich zákaz koupání.
Z historie určitě stojí za zmínku zaniklé obce Kolvín a Padrť. Obec Kolvín stála na návětrném svahu Palcíře nejspíš už od 13. století. Za nacistické okupace byli její obyvatelé vyhnáni a nahradili je dělníci. Po válce se lidé vraceli do svých poničených domovů, ale netušili, že v roce 1952 přijde znovu rozkaz k vystěhování. Tentokrát se stěhovali navždy. Kolvín postupně zmizel ze světa.
Tipy na výlety v Brdech
Jindřichova skála
Z obce Malá Víska vede cesta lesem k rozcestníku Jindřichova skála odb., odtud po žluté značce dojdeme lesní pěšinou až na vyhlídku u skály. Strmým terénem lze dojít i na suťoviště pod skálou a prohlédnout si ji zdola.
Jindřichovu skálu najdete zde.
Plešivec, Čertova kazatelna
Nejkratší cestou z Rejkovice se dostaneme po zelené značce „Naučnou stezkou z Jince na Olymp Brd“ do Plešiveckého sedla. Odtud částečně i po červené pokračujeme k vyhlídce Čertova kazatelna až pod Plešivec. Cestou zpět můžeme pokračovat okruhem naučné stezky a zkrátit si ji přes Krkavčí skály.
Plešivec a Čertovu kazatelnu najdete zde.
Klobouček 703 m
Na Klobouček se stoupá nejkratší trasou z Obecnice nejlépe pěkným okruhem Lesnická NS Klobouček. Nahoře na nás čeká místo k posezení a pěkný výhled.
Klobouček najdete zde.
Padrťské rybníky
Různými trasami a okruhy se dostaneme na Padrťské rybníky z Míšova, Teslínů nebo Trokavce, případně také z obce Buková kolem Jahodové hory.
Padrťské rybníky najdete zde.
Praha 862 m
Většina z vás určitě zná meteorologickou věž na vrcholu Praha nebo ji minimálně z dálky viděla. Kousek od vrcholu najdeme taky pěknou vyhlídku u zbytků německého radiomajáku. Nejlepší přístup je sem z vesničky Nepomuk, můžeme ale zvolit i delší okruh například z Padrťských rybníků. Praha je hned po Toku (865 m) druhým nejvyšším vrcholem Brd.
Prahu 862 m najdete zde.
Tipy na vícedenní přechody a čundry
Proč se vydat na čundr zrovna přes Brdskou vrchovinu? Ano, jak název napovídá, nejde o žádné vysoké hory. V případě nouze můžeme, dá se říct, kdekoliv odbočit do nějaké přilehlé vesnice. Najdeme tady mnoho studánek s pitnou vodou (doporučuji například aplikaci eStudánky) i několik neoficiálních nocovišť. Kolem dokola vede železniční trať a tak, ať už budeme trasu plánovat ze severu na jih nebo z východu na západ, určitě najdeme nějaký vhodný spoj vlakem nebo autobusem.
Jihovýchodním svahem z Míšova do Lochovic
Míšov – Praha – Malý Tok – Klobouček – Obecnice – Drahlín – Jince – Plešivec – Lochovice 50 km.
Trasu jsme šli od pátku do neděle tentokrát už v únoru se zimními spacáky. Pod širákem jsme přespali u Padrťských rybníků a na Kloučku.
Ze západu na sever přes nejvyšší vrchol Tok
Příkosice – Praha – Malý Tok – Tok – Kvaň – vodní nádrž Záskalská – Hořovice 45 km
Trasa plánovaná od pátku do neděle, v sobotu ale byla ukončená v půlce kvůli bouřkám, jak to tak koncem srpna občas bývá.