Plzeň je pěkné historické město v západních Čechách a má svůj obdiv mezi řadou turistů nejen kvůli tomu, že je to město piva – známé takto po celém světě. O Plzni se určitě dočtete mnoho a pokud pojedete kolem, vyhraďte si chvíli alespoň na její centrum nebo nějaký místní pivovar. Tenhle článek vás ale vezme o kousek dál od dlážděných mostů a tramvají. Vezme vás do přírody a k řekám.
Kdo bydlí v okolí Plzně či Rokycan určitě některé z následujících tipů na výlet bude znát, ale doufám, že si tady každý najde něco, co se stane jeho novou inspirací, kam se podívat příště.
U každého tipu na výlet je odkaz na mapu a několik možností, jak se na dané místo dostat.
1. Vysílač Praha (Plzeň – jih, Nepomuk, CHKO Brdy)
Uprostřed brdských lesů ční vysílač Praha. Nejkratší cestou se k němu dostanete z vesničky Nepomuk. Zaparkovat lze přímo v obci. Případně se dá zvolit jakýkoliv jiný okruh. Vlaky sem nejezdí a autobus spíš sporadicky, zvolila bych tedy dopravu autem a následně pěšky nebo na kole.
Označení cílového místa na mapě zde.
2. Vyhlídka na Střelu (Plzeň – sever, Koryta)
Krásná relaxační procházka v blízkosti Plzně a pěkné místo pro venčení psů v parném létě je louka u řeky Střely pod Dolním Hradištěm. Ve směru od vesnice Koryta lze zaparkovat hned vpravo za silničním mostem a pak se proti proudu řeky můžete dostat až na hradiště nebo vyhlídku, případně se dá výlet protáhnout a napojit se na zelenou turistickou trasu. Vrátit se k autu můžete pak shora po silnici. V opačném směru zase stojí u řeky Chaloupkův mlýn.
Výchozí místo na mapě zde.
3. Skalní věž Vodní skála (Plzeň-sever, Třemošná)
Nově vybudovaná naučná stezka ve Třemošné je vhodná na procházku také s kočárkem nebo pro vozíčkáře. Dominantou je skalní věž Vodní skála, na které si mohou přijít na své i méně nároční horolezci. Přijít se sem dá například po žluté turistické značce z ulice Družstevní, Třemošná. Po chodníčku a můstkách se pak projdeme lesem kolem studánky Kvočna a vrátit se můžeme také okruhem přes louku s výhledem na město.
Výchozí místo na mapě zde.
4. Stezka podél bunkrů (Stříbro)
Dalším cílem výletu může být i bunkr z let 1936-38, takzvaný řopík (ze zkráceného názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP, které řídilo stavební práce). Několik zachovaných bunkrů najdeme podél řeky u Stříbra. Vydat se můžeme například po proudu Mže od Červené lávky na východ až k jezu (po červené turistické trase) a výlet se dá jakkoliv protáhnout nebo vzít následně okruhem po modré turistické trase zpět. Do Stříbra nemusíme jen autem, ale dostat se sem dá také vlakem, který kopíruje meandry řeky. Díky vlakové dopravě můžeme třeba dojít ze Stříbra až do Vranova nebo na Hracholusky či naopak. Skvělý tip na výlet na Plzeňsku i s kočárkem nebo na kole.
Mapa trasy ze Stříbra k jezu zde.
5. Přehrada Hracholusky (Plzeň-sever, Pňovany)
Kdo bydlí na Plzeňsku, musí znát Hracholusky. Jedná se o přehradu o rozloze 490 ha a vznikla zatopením dvou vesnic Těchoděly a Dolany, které ležely v malebném údolí. Projít se po jejím břehu, koupat se nebo svézt parníkem či na šlapadle můžeme z oblastí Butov nebo Vranov. Při jejím pobřeží se nachází několik kempů a kiosků.
Hledáte kemp u přehrady Hracholusky?
- Transkemp u hráze
- Pohoda na Radosti
- Kemp Keramika na opačném břehu
- Kemp Vranov u Stříbra
- Kemp Kosatka
- a další …
Jak na Hracholusky?
Dojedeme sem směrem od Plzně nebo od Stříbra autem či vlakem.
Výchozí místo na mapě zde.
6. Zřícenina hradu Buben (Plzeň-sever, Plešnice)
Kdo by to byl řekl, prvními vlastníky hradu Buben byli Bubnové z Hrádku. Trochu příběh jako z pohádky – Bubnové vystavěli hrad na počátku 14. století na soutoku Mže a Plešnického potoka na protáhlém ostrohu s výhledem na špičky urostlých stromů.
Vystoupat k hradu stojí za to, otevře se před námi nádvoří s vysokými zdmi. Milovníci přírody určitě ocení klid, tiché šumění lesů a šplouchání řeky dole pod hradem. Můžeme si odpočinout na lavičce nebo si opéct buřta.
Aktuálně se nachází kolem hradu několik pohádkových postaviček vyrobených ze dřeva. Tip pro děti: najděte jich co nejvíc.
Kudy k hradu?
Na hrad vede mnoho cest a každý malý i velký turista ho bezpochyby zvládne najít.
Ze čtyř světových stran vás cesta dovede na zříceninu Buben. Ať už se vydáte z vlakové zastávky v Plešnici, podél řeky z vesnice Bdeněves, od zámeckého statku v Újezdu nade Mží nebo z hracholuské hráze. Je to zároveň pěkný výlet i pro rodiny s dětmi.
Chcete pomoct na hradě? Nebo pořádat nějakou akci? Či se jen zeptat, jestli je na Bubnu možné stanování? Zeptejte se přímo občanského sdružení Excalibur, které se o hrad stará http://hradbuben.sweb.cz.
Označení cílového místa na mapě zde.
7. Podél řeky Klabavy (Rokycany, Dobřív)
Pěknou a klidnou trasu na výlet třeba se psem nebo s kočárkem najdete v lesích podél řeky Klabavy. Od Švédského mostu se vydejte po modré turistické značce až na hradiště Vimperk.
Trasa na mapě zde.
8. Zřícenina hradu Vlčtejn (Plzeň – jih, Vlčtejn)
Jak na hrad Vlčtejn? Nejlépe autem a zaparkovat pod hradem, případně autobusem na zastávku Vlčtejn, rozcestí. Návštěvu hradu můžeme taky spojit s cyklovýletem – nabízí se trasy po silnici značené jako Naučná stezka Blovickem pěšky i na kole. Na hrad nevede sice dlouhá cesta, z auta prakticky vystoupíme hned pod ním, přes les se dá ale projít třeba k oboře Žákava. Pod hradem je také přístupná skála k lezení.
Označení cílového místa na mapě zde.
9. Hvížďalské vodopády (Plzeň – jih, Spálené Poříčí)
Další pěkně vybudovaná naučná stezka se nachází ve Spáleném Poříčí a vede od Mlýna u Zámeckého rybníka proti proudu Bradavy až za vesnici Hořehledy. Najdeme ji pod názvem NS Za mlynáři od Bradavy, a jedním z nejkrásnějších míst na této cestě jsou Hvížďalské vodopády.
Označení cílového místa na mapě zde.
10. Zřícenina hradu Radyně (Plzeň – město, Starý Plzenec)
Co se tyčí z lesů při příjezdu do Plzně? Přece královský hrad Radyně.
Tedy jeho zřícenina. Stojí na buližníkovém vrchu mezi Plzní a Starým Plzencem. Infocentrum pod hradem nabylo v roce 2018 nových podob a začalo se tam vařit i pořádat více různých akcí pro veřejnost. Návštěva hradu je teď krásná za každého počasí.
Označení cílového místa na mapě zde.
11. Zřícenina letohrádku Kamýk (Rokycany, Osek)
Na vrcholku nad Osekem se nachází zřícenina letohrádku Kamýk. Přístupná je autem přímo z vesnice Osek, nebo na kole od Volduch či Litohlav.
Označení cílového místa na mapě zde.
12. Padrťské rybníky (Rokycany, Strašice)
Z Míšova nebo z Trokavce se dostaneme po značených cestách k oběma Padrťským rybníkům. My jsme je navštívili v zimě, kdy se přes ně proháněli běžkaři a v létě bude tohle místo určitě taky nádherné.
Označení cílového místa na mapě zde.
13. Vrchol Ždár (Rokycany, Dobřív)
Tuhle vyhlídku miluju, není k ní co dodat. Přijít se sem dá opět několika různými směry lesem, my chodíme například ze Svojkovic.
Od Plzně se dá přijet do Svojkovic autem a zde zaparkovat. Případně také vlakem. Výlet je vhodný i pro pejskaře nebo cyklisty.
Označení cílového místa na mapě zde.
14. Rozhledna na Kotli (Rokycany, Kamenný újezd)
Kousek od Kamenného Újezdu vyrostla v lesích rozhledna Kotel. Ve větru se trochu hýbe, tak dávejte pozor, ať se vám cestou nahoru nezamotá hlava.
Označení cílového místa na mapě zde.
15. Vodní nádrž Ejpovice (Rokycany, Ejpovice)
Kolem ejpovické nádrže je několik pěkných procházek. V létě se tady můžete nejen vykoupat, ale třeba i vyzkoušet wakeboarding.
Označení cílového místa na mapě zde.
16. Malochova skála (Plzeň – sever, Druztová)
Soutěska ve svahu nad řekou Berounkou se dá projít z Plzně – Bílá Hora až do Druztové na zříceninu hradu Věžka. Trasu si můžete zkrátit z okrajové části vesnice Zruč – Senec, držte se cedulí NS Po stopách Františka Malocha. Výlet se dá zakončit taky ve Stodolní hospůdce v Druztové, kde můžete ochutnat širokou nabídku piva, domácí mošt nebo si dát něco k snědku.
Označení cílového místa na mapě zde.
17. Rozhledna Krkavec (Plzeň – sever, Ledce)
Z Bolevce, Třemošné, ze Záluží, z Ledec nebo Chotíkova, ze všech těchto míst můžeme dojít na rozhlednu Krkavec. Přímo k vrcholu Krkavce se dá také dojet autem. Rozhledna je otevřená v sezóně od března do konce října vždy v sobotu a v neděli.
Označení cílového místa na mapě zde.
18. Nebílovy NS (Plzeň – jih, Nebílovy)
Na jihu Plzně můžeme navštívit zámek Nebílovy a při té příležitosti se projít do polí a k lesu naučnou stezkou NS Nebílovy třeba ke studánce svaté Barbory nebo na vrcholek Kordán. Jsou tady moc pěkné výhledy do údolí, ticho a lesní zvěř. Při cestě na Nebílovský Borek míjíme stádo ovcí a žulový lom.
Trasa na mapě zde.
19. Krašovický rybník (Plzeň – sever, Krašovice)
Na březích Krašovického rybníka je nádherně. Můžeme se projít okolo něj a zavítat do dřevěného kiosku Houkala, nebo si projít pěknou trasu směrem na Trnovou a vrátit se zpět kolem Krašovické myslivny.
Trasa na mapě zde.
20. Zřícenina hradu Lopata (Plzeň – jih, Milínov)
Od parkoviště pod zámkem Kozel vede modrá turistická trasa až na zříceninu hradu Lopata. Za pěkného počasí je to opravdu hezký výlet, který si lze libovolně prodloužit a zakončit například přímo na zámku na výborné kávě s výhledem na Lopatský rybník.
Označení cílového místa na mapě zde.
1 komentář u „20 procházek na Plzeňsku a Rokycansku, které vás zaujmou“