Jižní Čechy jsem si oblíbila. Je tady velká spousta příjemných míst v přírodě. Čas se dá strávit u vody, na vandru nebo si jen tak popřemýšlet na nějaké vyhlídce. Tipy na výlety v Jižních Čechách jsou sepsané níže a jedná se o nenáročnou turistiku.
Písek – Václavské skály, Městský ostrov a Kamenný most
Cestu začneme na rozcestníku Václavské skály, po modré značce dojdeme na vyhlídku Májovka, odkud je vidět na město Písek. Sejdeme k Čertově strouze a vydáme se romantickou stezkou mezi skalami a granátově hnědou řekou Otavou. Okruh má zhruba 5 kilometrů, můžeme ale jít mnohem delší trasu až na Zátavský most.
Já zvolím kratší 5km variantu a zamířím ještě na Městsķý ostrov a vychutnám si tady oběd v restauraci. Můžete si navíc na zdech interiéru přečíst spoustu zajímavých příběhů z historie. Kousek odtud se na závěr určitě nezapomeňte projít po nejstarším dochovaném mostě v Česku. Kamenný most v Písku byl postaven koncem 13. století a můžeme k němu dojít z ostrova kolem městských hradeb a hradu Písek.
Nejbližší autobus k turistickému okruhu jezdí do ulice Strakonická, potom k ostrovu a Kamennému mostu do ulice Čelakovského. Autem jde na obou místech bezplatně parkovat.
Hvožďany – Visutá lávka – Obůrka – Bechyně
Toulat se po břehu Lužnice, projít dřevěnou lávkou a dál ve stínu skal až k zámku Bechyně, pozorovat stádo daňků. To můžeme při jednodenním výletu z Hvožďan, případně z centra Bechyně. Okruh má okolo 8 kilometrů a není náročný.
Český Krumlov – vyhlídka Sedm špicí
Nepochybně jedním z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst v Česku je Český Krumlov. Projít si jeho centrum, hrad, dát si oběd u řeky a u toho pozorovat vodáky je samo o sobě zážitek.
V okrajové části Krumlova, tam kde se řeka začíná pořádně klikatit, najdeme skalní věž Sedm špicí. Je tady nádherná vyhlídka. Dá se dojít i dolů do kempu na občerstvení.
Já jsem se ubytovala v Domoradicích v Penziónu Globus, který můžu doporučit. Proto jsem si udělala dva výlety, jeden do centra města a druhý přes pole na skály.
Orlík nad Vltavou
Orlická přehrada se nachází v jižních Čechách v okrese Písek. Na jejím levém břehu stojí na skalním útesu zámek Orlík a jeho okolí nabízí několik možností na výlet.
Za několik dní bychom klidně mohli Orlickou přehradu celou obejít přes Zvíkov částečně po naučné stezce Zvíkovské podhradí. Dá se tady ale strávit i dovolená u vody, s dětmi, plout na loďce, nebo rybařit.
Tábor – stezka údolím Lužnice Toulavou – Malšice
Stezka v údolí Lužnice nazývána jako Toulava začíná v městečku Planá nad Lužnicí a po svých 55 kilometrech končí v Týně nad Vltavou.
Já si pro dnešní den volím etapu z Tábora do Malšice, která měří 17km. Nechám auto v Táboře na vlakovém nádraží (50 kč/ den) a projdu městem k řece. Odtud pokračuji po červené turistické značce, míjím na protějším břehu mlýny a chalupy až dojdu ke skalnímu tunelu. Odtud je to kousek ke zřícenině Příběnice. Potom pokračuji na vlak do Malšice, který mě doveze zpátky k autu.
Blanský les – vyhlídkový okruh u Českých Budějovic
Pár minut od Českých Budějovic se zvedá z luk vrchovina Blanský les se se svým nejvyšším vrcholem Kleť. Kleť je ovšem standardně obalena turisty a tak se vydáváme na méně známý vrch Kluk.
Z vesničky Slavče, kde se dá zaparkovat auto nebo od Horního Víta vede cesta strmě vzhůru na Haberský vrch. Po hřebeni dojdeme přes vyhlídku Kozí kámen až na Kluka. Okruh může být dlouhý 5-8 km nebo i delší, všude kolem je mnoho značených i neznačených cest. Na cestě zpátky si užíváme krásných výhledů na jihočeské vesničky a Temelín. Občerstvení najdeme poblíž ve Vrabče, Křemži nebo Holubově.